Приклади збереження пам'яті
Простір вшанування пам'яті загиблих під час епідемії COVID-19 в Угорщині
За перший рік епідемії COVID-19 в Угорщині померло більше 20 тисяч людей (зараз це число складає 48 838). Тоді у березні 2021 року в парку на острові Маргіт, що знаходиться на річці Дунай між двома частинами Будапешту, навколо одного з центральних газонів з'явилося більше 20 тисяч каменів, кожен із яких символізував когось із померлих від COVID-19. На кожному камені маркером вказано вік та офіційний номер жертви вірусу, що дозволяє ідентифікувати її серед інших. Каміння було зібране з різних місць Угорщини. Ідея створення цього простору для вшанування належить кільком організаціям та волонтерам, які спільно працювали над проєктом.
Меморіал повстанню в Будапешті
Ще один приклад вшанування пам'яті в Будапешті — це «Меморіал повстанню» (Революції 1956 року). Монумент має форму клина з гострим кутом 56 градусів, зроблений з 2006 брусів іржавого заліза висотою від півтора метра з одного боку до восьми метрів з іншого.
Ззаду бруси вкриті іржею, а спереду вістря клину відполіроване до блиску — як символ волі та згуртованості. Клин врізається в бруківку, ніби ламаючи існуючий в той час комуністичний режим.
Хоча після встановлення монумент викликав багато суперечок, на наш погляд, це хороший приклад поєднання мистецтва та інженерії. До речі, кількість брусів теж не є випадковою — монумент було встановлено у 50-ту річницю Революції.
Більше про події 1956 року можна прочитати за лінком.
Голограма Джорджа Флойда в Річмонді, США
Нагадаєм трагічні обставини загибелі афроамериканця Джорджа Флойда в Міннеаполісі: 25 травня 2020 року під час затримання поліцейський здавив шию Флойда коліном до землі і тримав його так понад дев'ять хвилин. За годину в лікарні зафіксували смерть Флойда. Реакцією на цю подію стала потужна хвиля протестів у США і в інших країнах за права темношкірого населення й проти свавілля поліції.
Одним зі способів вшанування пам'яті стала голограма Джорджа Флойда, яку вперше спроєктували 28 липня 2020 року в Річмонді, штат Вірджинія, над статуєю генерала Конфедерації Роберта Лі. Це стало частиною туру кількома містами Північної Кароліни та Джорджії, що віддзеркалював маршрут Freedom Rides 1961 року. У прес-релізі організаторів було сказано, що проєкт мав на меті «перетворити простори, які раніше були зайняті расистськими символами темного минулого Конфедерації Америки, на послання надії, солідарності та перспективних змін».
© SBS News
Артінсталяція «Дім. Спогади» для Української антарктичної станції «Академік Вернадський»
Артінсталяція створена на запит «Національного Антарктичного Наукового Центру» (НАНЦ). За дизайн відповідала команда balbek bureau, а за виробництво — дослідно-конструкторське бюро «Майстерня Чудес».
Самі архітектори так описують завдання: «Станція „Академік Вернадський“ розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови. На її території є старий паливний бак, який давно не експлуатують за призначенням. Ця споруда — чи не перше, що бачать чотири тисячі туристів, які щорічно відвідують станцію „Академік Вернадський“ під час антарктичного літа. Вона потрапляє на більшість фото, які залишаються на згадку про подорож Антарктидою.
Завданням нашої команди було переосмислити вигляд і функції паливного бака: перетворити його на об'єкт, привабливий для туристів та органічно вписаний в антарктичні пейзажі. Інсталяція має знайомити гостей станції з нашою культурою, адже для багатьох іноземців це перша точка контакту з Україною».
Надихніться процесом роботи над об'єктом.
Працюючи з учнівськими командами над об'єктами вшанування пам'яті, ми прагнемо створити не надскладні, а насамперед новітні й змістовні форми та рішення.
У вас є ідея, як вшанувати пам'ять про людей, які віддали чи втратили життя у війні, зруйновані об'єкти, що були особливо важливими для громад, про героїчний спротив та взаємопідтримку — розкажіть нам про неї.
Давайте спільно придумаємо «План.Дій»!
Також дивіться приклади відбудови